Home  /  TV a médiá 

 

 Reportáž z výstavy Slovensko naša Zem.

 

 

 


 

TA3 - Krásy Slovenska predstavujú fotografi v Nových Zámkoch.

 

Desiaty ročník výstavy nazvanej Slovensko moje ponúka práce fotografov, ktoré najviac zaujali členov poroty vyberajúcej tie najzaujímavejšie snímky krajiny.

 


Ľubomír Schmida:

Naša modrá planéta je domovom  ľudí, ktorí vlastnými očami vidia krásy a premeny prírody, ktorá nás obklopuje. Som rád, že takýmito ľuďmi sú naši dlhoroční členovia  Igor Čombor a Ivan Kenéz, ktorí desiatky rokov snímajú čarovnú  krajinu nielen u nás, ale aj za horizontmi našej domoviny    Himalájí, Afriky, Európe a  Austrálie. Je potešiteľné, že sa podelia s týmito nádhernými zážitkami cez fotografiu a knihy pre ostatných ľudí, ktorí nemajú ten dar citu zachytiť krásy hôr a prírody . Ich spoločná tvorba vyvrcholila  v publikačnej činnosti a výstavnej činnosti ,ktorá reprezentuje nielen slovenskú krajinu , ale aj Zväz slovenských fotografov doma a v zahraničí. Fotografie boli prezentované  aj na najvyššej úrovni svetového fotografického  diania, 29. svetovom kongrese FIAP 2008 , kde získali zlatú medailu ZSF za dlhoročnú tvorivú  činnosť. Čarovnú krajinu na ich fotografiách obdivovali v Bratislave, Amsterdame, Bruseli a  Prahe. Zúčastnili sa mnohých výstav a súťaží doma a v zahraničí , kde získali významné ocenenia. Aj táto výstava je prierezom ich ducha tvorivosti a som rád, že sa spoločne môžeme podeliť s ich obrazmi. Prajem tvorcom ako aj slovenskej  fotografii veľa ďalších úspechov, na ktoré sme právom hrdí.

 

                               Ľubomír SCHMIDA, ESFIAP, AFIAP, AZSF, MZSF

                                            predseda Zväzu slovenských fotografov

 

Karol Kállay

Už v knihe „ Čarovný svet Tatier a Slovensko-Čarovná krajina, ste ma presvedčili, že to s fotografiou myslíte vážne. Že nemilujete len Tatry, ale že kdesi vo Vašom srdci je aj strašne veľa miesta pre krásnu fotografiu. Fotografia pre Vás nie je popis skutočnosti, nie je náhradou, ani kópiou, ale skutočnosťou, ktorá hovorí sama za seba. Jej vnútorný život je  jej ospravedlnením, lebo sa dotýka koreňa veci. Milujete fotografiu tak, ako milujete hory,  aj ľudí. A to je v dnešnej dobe vzácne. Mal som veľkú radosť, že som mohol pracovať na Vašej knihe o Himalájach ako aj byť kurátorom Vašich výstav v Banskej Bystrici, Bratislave a v Ružomberku. Prajem Vám ešte veľa zdravia a nadšenia robiť krásnu fotografiu.

 

                                                                 Karol Kállay